Kā plānot savas finanses

Pirms aizņemties izvērtē – a) vai tas ir vajadzīgs, b) vai spēj kredītu atļauties. Parāds būs jāatmaksā jebkurā gadījumā. Ja kavēsies vēlāk var nākties dārgi pārmaksāt.

Vai aizdevumu (līguma termiņu) var pagarināt ?

Lai arī pagarināt aizdevuma atmaksu var neierobežoti daudz reižu, tomēr mēs neiesakām pagarināt aizdevuma atmaksu vairāk kā 1-2 reizes. Pagarinot aizdevumu, netiek dzēsta aizdevuma pamatsumma, un nākamajā mēnesī, ja vien Tava finanšu situācija būtiski neuzlabosies, atkal var pienākt reize, kad aizdevums jāpagarina. Tā vietā daži uzņēmumi (pēc abpusējas vienošanās) var piedāvāt alternatīvu – sadalīt aizdevuma atmaksu daļās, ar izmaksas termiņu līdz 12 mēnešiem. Katru mēnesi dzēsīsies gan pamatsumma, gan arī komisijas maksa. Maksājums būt nedaudz lielāks nekā pagarinājuma maksa, tomēr būs arī kāds būtisks labums – vēlākais, pēc 12 mēnešiem aizdevums būs pilnībā dzēsts. Turklāt  jebkurā brīdī, negaidot termiņa beigas, ir iespējams dzēst aizdevumu pirms termiņa. Šādā gadījumā komisijas maksa par neizmantoto kredīta laiku nebūs jāmaksā.

Atmaksas grafika izvēle – Uz kādu termiņu aizņemties ?

Bieži vien klienti, nevēloties pārmaksāt komisijas maksās par aizdevuma izmantošanu, izvēlas iespējami īsāku atmaksas termiņu. Šķietami loģiski, tomēr jāņem vērā, ka, nosakot īsāku termiņu, būtiski palielinās maksājuma apjoms. Protams, ar katru “lieko” mēnesi nāks klāt izdevumi par komisijas maksām, tomēr jāraugās, lai nav tā, ka pēc kredīta atmaksas drīz jāņem nākamais kredīts, atkal ar tādām pašām vai pat lielākām komisijas maksām. Tā vietā būtu prātīgāk sadalīt maksājumu 3-4 daļās, turklāt ar katru mēnesi aizvien mazāka maksājuma daļa aizies procentos (komisijas maksā), un aizvien lielāka – pamatsummas dzēšanā. Pats maksājums būs mazāks, un Tev paliks pāri vairāk naudas, lai neradītu nevajadzīgu spriedzi savās finansēs.

Katram kredītdevējam ir savas prasības un nosacījumi, tādēļ pirms aizņemšanās ir obligāti jālasa līgums. Nedrīkst pieteikties kredītam un vēlāk žēloties par negodīgiem līgumiem. Ja nosacījumi neapmierina, neaizņemieties vai izvēlieties citu aizdevēju.